استال (POM)-پلی استال

Print Friendly, PDF & Email

  • استال (POM)
  • تولیدکنندگان استال

استال (POM) یا پلی اکسی متیلن:

پلاستیک گرمانرمی که از پلیمریزاسیون افزایشی یک آلدهید از طریق عامل کربونیلی، زنجیره پلی اکسی متیلنی غیر شاخه ای طویلی تولید می کند. ساختار واحد تکراری استال (POM) در شکل زیر نشان داده شده است:

ساختار تکراری استال
ساختار تکراری استال

رزین استال یکی از مستحکم ترین و سفت ترین گرمانرم ها است، و به خواصی مانند مقاومت به خستگی، حساسیت کم به رطوبت، مقاومت بالا در برابر حلال ها و مواد شیمیایی، و خواص الکتریکی خوب مشهور است. بعلت این خواص، اغلب استال ها با نایلون برای بسیاری از کابردهای مشابه قابل رقابت می باشند.استال هامعمولابه روشهای قالب گیری تزریق معمولی و تکنیک های اکستروژن فرایند می شوند. کاربرد اصلی استال ها در محصولات صنعتی و مکانیکی است.

گروه پلیمرهای استال (POM) برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ معرفی شد و کاربردهای مهمی بعلت داشتن خواص خوب آن به دست آورد. دو نوع از استال بصورت هموپلیمر و کوپلیمر با تفاوت کمی در خواصوجود دارند.

خصوصیات:

روان کاری شده (Lubricated )، کوپلیمری، مقاومت سایشی خوب، اصطکاک کم، مقاومت شیمیایی خوب، هموپلیمری، پایداری ابعادی خوب، استحکام بالا، دارای کاربردهای عمومی، سفتی بالاو …

نقاط ضعف:

– مقاومت ضعیف به اسید ها

– تخریب در مقابل UV

– قابل اشتعال

– مشکل در چسبندگی

– دانسیته ویژه بالا

کاربردها:

کاربردهای خودرویی، چرخ دنده ها، قطعات مهندسی، کاربردهای عمومی، بلبرینگ‌ ها،تجهیزات تجاری، کاربردهای نساجی، کاربردهای الکتریکی/ الکترونیکی، قطعات با دیواره نازک، بست ها، و …

 

تولیدکنندگان استال را در سایت ides  مشاهده فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عدد زیر را وارد نمایید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.