خزش (creep) پلاستیک ها

Print Friendly, PDF & Email

خزش (creep)

پلیمرها بر اثر اعمال تنش ثابت واکنشی از نوع تغییر کرنش وابسته به زمان از خود نشان می دهند. این رفتار را خزش می نامند. شکل ۱ منحنی عمومی خزش پلیمرها را در دو مقیاس معمولی و لگاریتمی نشان می دهد. ملاحظه می کنید که در نمونه رسم شده برای پلیمر PMMA با افزایش تنش اولیه میزان خزش افزایش می یابد.

شکل1: خزش در PMMA
شکل۱: خزش در PMMA

با برداشتن تنش اعمال شده به پلاستیک در ناحیه الاستیک کرنش موجود در پلاستیک با گذشت زمان از میان رفته و پلاستیک به ابعاد اولیه خود باز می گردد. پدیده خزش و بازگشت پذیری در شکل ۲ نشان داده شده است.

شکل2: پدیده خزش و بازگشت پذیری آن
شکل۲: پدیده خزش و بازگشت پذیری آن

این پدیده نقش مهمی در طراحی قطعه دارد. خزش در دماهای بالاتر اهمیت بیشتری می یابد و به عنوان عامل مهمی در انتخاب نوع گرید ماده مطرح می شود. پدیده خزش بیانگر عدم ثبات مدول یک پلاستیک است و می توان نتایج حاصل از تغییرات مدول پلاستیک تحت خزش را در مقایسه با مدول الاستیک برای کارهای طراحی دقیق تر و مناسب تر دانست.

رفتار خزش در مواد آمورف و کریستالین متفاوت است. در مواد کریستالین عمدتا تحت اعمال تنش مساوی خزش بیشتری نسبت به مواد آمورف از خود نشان می دهند. شکل ۳ مقایسه دو پلاستیک آمورف و کریستالین را در شرایط یکسان نشان می دهد. ملاحظه می شود که میزان خزش در POM (پلیمر کریستالین) نسبت به PC (پلیمر آمورف) بیشتر است.

شکل3: مقایسه خزش در POM (پلیمر کریستالین) نسبت به PC (پلیمر آمورف) .
شکل۳: مقایسه خزش در POM (پلیمر کریستالین) نسبت به PC (پلیمر آمورف) .

همچنین دیدن این مطلب!

استحکام خمشی (flexural strength) پلاستیک ها

استحکام خمشی (flexural strength): توانایی مقاومت مواد در برابر تغییر شکل تحت بار را استحکام …

یم نظر

  1. بسیار خلاصه و مفید بود از زحماتتون متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عدد زیر را وارد نمایید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.