دای (die) و آداپتور(adaptor) در اکسترودر

Print Friendly, PDF & Email

دای (die) و آداپتور(adaptor) در اکسترودر 

هد اکسترودر شامل قطعاتی مانند صفحه سرعت شکن (breaker plate)، آداپتور(adaptor) برای اتصال مجموعه دای با اکسترودر و دای است. شکل ۱ صفحه ای گرد را نشان  می دهد که دارای تعداد زیادی سوراخ است و بین آداپتور و دای قرار می گیرد. این صفحه که صفحه سرعت شکن نام دارد کارهای زیر را انجام می دهد:

 Breaker plate1

شکل 1
شکل ۱
  • با عث عبور مذاب پلیمری از داخل این شبکه، حالت حلزونی آن به خط راست تبدیل می گردد.
  • یک آببندی بین اکسترودر و دای/آداپتور ایجاد می کند. اگر سطح آببندی خراب شود یا دندانه آن حذف گردد که باعث نازک شدن این صفحه می شود. ر نتیجه آببندی آن کاهش می یابد و باعث نشتی مذاب پلیمری می گردد.
  • غربال (screen) در صفحه سرعت شکن باعث جداسازی آلودگی ها از پلیمر مذاب می شود و فشاری در دهانه هد ایجاد می کند. اتصال غربال و صفحه سرعت شکن به یکنواختی حرارتی مذاب پلیمری کمک می کنند. وجود غربال باعث انسداد دهانه هد در دراز مدت می گردد و باعث افزایش فشار می گردد لذا برای پلیمرهایی که دارای پرکننده یا تقویت کننده هستند تمام غربال ها باید حذف گردند.

 

فیلتراسیون توسط غربال های با مش سیمی (بافته شده بصورت مربعی یا جناغی)، پودر همجوش شده، یا الیاف فلزی انجام می شود. جدول ۱ انواع این غربال ها را با یکدیگر مقایسه کرده و ویژگیهای آنرا بیان می کند.

  

جدول 1
جدول ۱

همچنین دیدن این مطلب!

سیستم تغذیه اکسترودر

  سیستم تغذیه اکسترودر دو سیستم تغذیه جامد که بر پایه نیروی جاذبه زمین است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عدد زیر را وارد نمایید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.