شاخص جریان مذاب (MFI) در پلیمرها

Print Friendly, PDF & Email

شاخص جریان مذاب (MFI (melt flow index :

برای شناسایی خواص پلیمرها، آزمایش های گوناگونی در آزمایشگاههای معتبر انجام میگردد که بعضا بسیاری از این آزمایشات وقت گیر و دارای هزینه های زیادی می باشد. اما در صنعت بعلت لزوم شناسایی سریعتر خواص فرایندی پلیمرها از شاخص (MFI (melt flow index استفاده میگردد. این شاخص بنوعی نشان دهنده بزرگی دانسیته مولکول پلیمری و درنهایت روانی مذاب پلیمری در شرایط آزمایشگاهی می باشد.

شاخص جریان مذاب اندازه گیری سهولت جریان مذاب یک پلیمر گرمانرم است. این پارامتر بر حسب جرمی از پلیمر بر حسب گرم که در مدت زمان ۱۰ دقیقه از طریق یک لوله مویین با قطر مشخص و طول مشخص تحت یک نیروی معین که بصورت وزنی برای یک دمای معین اندازه گیری می شود،تعریف می گردد. برای مثال MFI نوعی از HDPE بدین صورت نوشته می شود:  190/21.6 ISO 1133= MFI که واحد آن gr/10 min است. این مطلب نشان می دهد که MFI این پلیمر تحت شرایط دمایی ۱۹۰ درجه سانتیگراد و وزنه ۲۱٫۶ kg قرار گرفته است و مقدار خروجی آن بر حسب گرم در ۱۰ دیقیق اندازه گیری شده است.

استاندارهای مورد استفاده برای اندازه گیری MFI ASTM D1238 و ISO 1133 هستند. اساس کار بدین صورت است که نمونه در یک استوانه تحت دما و نیرویی که از طرف وزنه بالای آن اعمال می شود، قرار می گیرد. تحی این شرایط مذاب آن شروع به خروج از منفذ تعبیه شده در پایین آن می کند. مقدار خروجی آن در رمانهای معین توسط کاتر خودکاری برش خورده و در نهایت همه بریده ها بصورت تکی وزن و وزن میانگین اندازه گیری می شود. طبق فرمولی مقدار MFI جسم تعیین می گردد. در شکل زیر شماتیکی از این دستگاه دیده می شود.

منبع عکس: www.chenesan-intl.eu
منبع عکس: www.chenesan-intl.eu

مقدار MFI محصول تابعی از جرم مولکولی پلیمر است. هر چه مقدار MFI محصول بیشتر باشد، مذاب پلیمری روانتر است و در دمای پایین تری فرایند می گردد.

تذکر: عبارات MFI با (MFR (Melt flow rate هم معنی هستند.

کاهش در مقدار MFI باعث:

–          افزایش سختی

–          افزایش استحکام کششی

–          افزایش در استحکام نقطه تسلیم

–          افزایش مقاومت در برابر خزش

–          افزایش چقرمگی

–          افزایش دمای نرم شدن

–          افزایش مقاومت در برابر تنش ترک

–          افزایش مقاومت شیمیایی

–          افزایش وزن مولکولی

–          کاهش جلا و براقیت

–          کاهش نفوذپذیری می شود.

در ویدئوی زیر روش انجام این تست توسط دستگاه شرکت Instron نشان داده شده است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عدد زیر را وارد نمایید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.