پلاستیک پلی کربنات (PC)

Print Friendly, PDF & Email

  • پلی کربنات (PC)
  • تولیدکنندگان پلی کربنات (PC)

پلی کربنات(PC) –  این ماده بروش پلیمریزاسیون تراکمی و در نتیجه اتصال یک کربن به سه اکسیژن تشکیل شده است. رایج ترین سیستم برای این پلیمریزاسیون واکنش بیس فنل A به و فسژن است. ساختار پلی کربنات را در شکل زیر می توان دید.

کاربردهای پلی کربنات تقریبا همیشه مربوط به مواردی که نیازمند استحکام ضربه ای بالا و وضوح فوق العاده آن است، می شود. این خواص منحصر به فرد در کاربردهایی مانند پنجره های ضد گلوله، لنزهای مقاوم در برابر شکست، دیسکهای فشرده، و غیره نمایان می شود. اما اخیرا، علاقه بیشتری به دلیل اشتعال پذیری کم پلی کربنات ایجاد شده است.

پلی کربنات
پلی کربنات

پلی کربنات (PC) برای اولین بار توسط آینهورن در سال ۱۸۹۸ تولید شد و به طور گسترده تا سال ۱۹۳۰ که مهجور مانده بود، تحقیق شد. تحقیقات پس از آن در اواسط دهه ۱۹۵۰توسط جنرال الکتریک آغاز شد و در سال ۱۹۵۸ محبوبیت پلی کربنات به جامعه جهانی گسترش یافت. امروزه،حدود ۷۵٪ از بازار پلی کربنات توسط شرکت Sabic و شرکت Bayer تامین می شود.

خصوصیات:

تاخیر انداز آتش، جدایش مناسب از قالب، روانکاری شده، جریان بالا، مقاومت در برابر UV خوب، کاربرد عمومی، فرایندپذیری خوب، مقاومت ضربه ای بالا، پایداری ابعادی خوب، ویسکوزیته متوسط، و …

نقاط ضعف:

– مستعد در برابر تنش محیطی

– احتمال تخریب در زمانیکه زمان فرایند افزایش می یابد.

– فقط مقاومت شیمیایی نسبتا خوب

– حساسیت آروماتیکی

کاربردها:

کاربردهای الکتریکی/ الکترونیکی، کاربردهای خودرویی، کاربردهای عمومی، کاربردهای پزشکی/ سلامتی، کاربردهای خانگی و ورزشی، تجهیزات تجاری، کابردهای صنعتی، قطعات الکتریکی و …

تولیدکنندگان پلی کربنات (PC) را در سایت ides  مشاهده فرمایید.

یم نظر

  1. Pingback: Melanie Glastrong

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عدد زیر را وارد نمایید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.