پلی اتیلن خطی با دانسیته کم (LLDPE)

Print Friendly, PDF & Email

پلی اتیلن خطی با دانسیته کم (LLDPE)
این محصول با استحکام کششی افزایش یافته و دانسیته یکسان به LDPE انقلابی در صنعت پلاستیک ایجاد کرده است. جدول زیر مقایسه خواص مکانیکی این پلیمر را با LDPE نشان داده است. به عنوان یک مثال خوب، مشتریان LDPE حدود سه چهارم مشتریان LLDPE هستند. همانطور که از نام آن پیداست، این پلاستیک دارای زنجیره بلند بدون زنجیره های جانبی دراز یا شاخه جانبی است. زنجیره های جانبی کوتاهی که وجود دارند یکنواختی زنجیره را بهم می زنند بحدی که از تشکیل کریستالیزاسیون جلوگیری می کنند و از افزایش دانسیته پلیمر جلوگیری می کنند. در دهه های اخیر به علت تولید اقتصادی آن در مقایسه با LDPE بعلت فشار و دمای پلیمریزاسیون کم ، تولید آن افزایش یافته است. برای مثال در یک فرایند پلیمریزاسیون، فشار از ۳۵۰۰۰ به ۳۰۰ lb/in2 کاهش یافته و دما هم از ۱۰۰ درجه به ۲۰۰ یا ۳۰۰ درجه سانتی گراد برای تولید LLDPE کاهش یافته است.

LDPE ver LLDPE

LLDPE در حقیقت یک کوپلیمری حاوی گروههای جانبی اغلب شامل ۱- بوتن، یا ۱-هگزن یا ۱- اکتان است. محدوده دانسیته ۰٫۹۱۵ تا ۰٫۹۴۰ g/cm3 با کاتالیست های زیگلر-ناتا پلیمریزه شده است که زنجیره پلیمر آرایش یافته است و تاکتیسیته گروههای جانبی معلق کنترل شده است.

LLDPE structure

کاربرد LLDPE
LLDPE تقریبا در تمام بازارهای تجاری پلی اتیلن نفوذ کرده است. این پلاستیک در تولید کیسه های پلاستیکی و شیت ها (که مجوز استفاده از ضخامت کمتر در مقایسه با LDPE را می دهد)، بسته بندی پلاستیکی، بسته بندی استرچ، کیسه های مرسولات، اسباب بازی ها، پوشش ها، لوله ها، سطل و ظروف، پوشش کابل ها، ژئوممبران ها و لوله های انعطاف پذیر بکار می رود. در سال ۲۰۰۹ حجم بازار LLDPE به حدود ۲۴ میلیون دلار رسید.
LLDPE تولیدی با کاتالیست متالوسن بصورت mLLDPE نمایش داده می شوند.

همچنین دیدن این مطلب!

پلی اتیلن

پلی اتیلن یا polyethylene با نام اختصاری PE یکی از مهمترین پلیمرهای موجود است.

۲ نظرات

  1. بسیار مطلب کامل و جامعی بود،در مورد پلیمر ها هر اطلاعاتی که خواستم تونستم تو سایتتون پیدا کنم. متشکرم

  2. سلام علیکم
    سوال :
    پلی اتیلن سنگین اگر دانسیته آن کم باشد چه مشکلاتی در فرایند تولید لوله کاروگیت ایجاد می کندو بلعکس؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عدد زیر را وارد نمایید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.